Nasza Historia

Wszystko zaczęło się od Dumki..........

Dumka Bivalvia to nasza pierwsza suka, którą kupiliśmy trochę przypadkiem. Nigdy nie żałowaliśmy tej decyzji, bo dzięki niej rozpoczęła się nasza przygoda z beaglami, która trwa aż do dziś.

Dumka zaczęła szybko zdobywać na wystawach oceny doskonałe oraz wnioski CWC i w taki oto sposób została protoplastką naszej hodowli „Łaciata Sfora”. Dumka przeżyła z nami 12 lat…. odeszła we wrześniu 2004 roku……

Ojcem Dumki jest DKCH KLBCH KBHV92 KBHV93 Daisy Hills Dynamiske Domino – bardzo zasłużony pies dla hodowli beagle, ojciec wielu Championów w Danii i Europie.

Gdy nadeszła pora na pierwsze szczenięta pojechaliśmy do Danii, ponieważ w Polsce nie było jaszcze żadnych odpowiednich dla niej reproduktorów. Tam Dumka została pokryta psem DKCH Daisy Hills Jonglerende Joker.

Z tego krycia urodziły się 2 pieski, między innymi Bonny Łaciata Sfora oraz 3 suczki, w tym Baja Łaciata Sfora, która została z nami oraz Bianka Łaciata Sfora, która trafiła do Państwa Grodzkich dając początek ich Hodowli Belle Voix.

Jednocześnie przywieźliśmy z Danii naszego pierwszego psa – Harehunden Drufusa.

I tak to się zaczęło……..

 

Psy z naszej hodowli

Bonny Łaciata Sfora

Bonny Łaciata Sfora
urodzony 03. 02. 1994r.

Pierwszy beagle z polskim przydomkiem hodowlanym, który zdobył tytuł interchampiona

Pies ten otrzymawszy numer tatuażu A001, już wszędzie był „numer l”. Został również pierwszym reproduktorem urodzonym w Polsce i z polskiej suki. W wieku 2 lat uzyskał tytuł Championa Polski. W wieku 3 lat został pierwszym Interchampionem z Polski. Jako pierwszy beagle w Polsce zdobył dyplom psa użytkowego dzikarza, a zaraz potem dyplom z medalem w Krajowym Konkursie Psów Gończych. Do jego sukcesów można zaliczyć liczne tytuły i zwycięstwa na wystawach, jak również ilość odbytych wystaw – około czterdziestu, zawsze z wysokimi notami.

Jest ojcem niezliczonej ilości beagle w Polsce, w tym ślicznego „Brokera”

Szczenięta po tym psie zdobywały Championaty, a nawet sięgały po Interchampionat. BONNY jest psem o wzorowej wręcz dla beagle psychice.

Właścicielką była…

 

Krystyna Wichura

Dziękujemy Ci Krysiu za wszystko….

Za Twoją przyjaźń, miłosć do psów i wielką pracę i trud jaki włożyłaś w rozpropagowanie beagle w Polsce.

Bianka Łaciata Sfora

Bianka Łaciata Sfora
 03.02.1994-2008r.

 

Bianka Łaciata Sfora ( 1994-2008) trafiła do domu naszych przyjaciół Państwa Grodzkich. Dała początek ich hodowli Belle Voix. W Belle Voix urodziły się dwa mioty.

Pierwszy urodzony w 11.08.96. gdzie matką była CHPL Bianka Łaciata Sfora a ojcem piękny pies INTCH, Champion Polski, Niemiec i Luxemburga – Tobby Het Hulterhfof. Tobby został sprowadzony z Belgii do hodowli Tergy pani Anny Krejzkovej. Dzięki Tobbemu wprowadzono do polskich hodowli doskonałe angielskie linie Rossut i Dufosse. Pisała o tym w 1 numerze PSA z 1997 roku pani Ewa Szeliga – Szeremeta. W miocie urodziło się 6 szczeniąt; 1) BRAWO, 2) BINGO, 3) BASTA, 4) BONNI, 5) BLENDA, 6) BANDA

Z tego Banda została u Państwa Grodzkich a Blenda (1996-2008) pojechała do Gdańska do Pani Katarzyny Bagrowskiej i jej córki Magdy Polakow odnosząc wiele sukcesów wystawowych i dając początek hodowli Beguelle.

Drugi urodzony 24.12.99. Matką szczeniąt była CH ML CH PL Banda Belle Voix a ojcem wspaniały pies INTCH Bayard Harvest Moon (1993-2001) (Champion Anglii i Polski ). Harvest został sprowadzony do Polski w 1998 roku przez Panią Katrzynę Bagrowską na wybrzeże do hodowli Beguelle Z tego miotu urodzilo sie 8 szczeniąt 1)CARUSO, 2) CARLOS, 3) COOK, 4) CHABER, 5) CLIF, 6), CONTRA, 7) CLIO, 8)CHILLI

CLIO pojechała Pani Anny Jasińskiej dając początek jej hodowli „Znad Pichny”.

Latem 2008r Bianka Łaciata Sfora odeszła do krainy wiecznych łowów. Jej córka Blenda również nie żyje a Banda ze względu na wiek nie pojawia się już na wystawach psów. Jednak ich wkład w rozwój polskich beagle na zawsze pozostanie żywy dzięki potomstwu, które po sobie pozostawiły i dzięki hodowlanej pracy kolejnych pokoleń pasjonatów beagle.

 

Bianca Łaciata Sfora – Mł.Ch. Polski, Ch. Polski
3x Zwyciężca Młodzieży
9x CWC
3x Zw. Rasy
4x Zwyciężca Wystawy
3x CACIB

 

Charlie Łaciata Sfora

Charlie „Łaciata Sfora”
urodzony 09.04.1995r.

Charlie to pies z naszego drugiego miotu po Dumce Bivalvia i Harehunden Drufusie.

Trafił do wspaniałego, kochającego domu a jego właścicielka Zosia Dowjat dokonała cudu i sprawiła, że wszystkie mity o nieposłuszeństwie beagle okazały się w tym wypadku nieprawdziwe. Charlie nie potrzebował smyczy, ponieważ był bardzo posłuszny i przyjaźnie nastawiony do wszystkich żywych istot. Nawet gęsi nie potrafił skrzywdzić.

Charlie dwukrotnie został ojcem. Był bardzo pięknym psem szkoda, że tak rzadko wystawianym, bo miał w sobie potencjał na niejedno zwycięstwo.

Nie wszystkie beagle mają szczęście dożywać sędziwego wieku. Obecnie Charlie przebywa już w psim raju.

 

To właśnie Zosia Dowjat wymyśliła i zorganizowała pierwszy w Polsce beaglowy zlot (wiosna 1996), czyli spotkanie właścicieli i miłośników beagle na Polach Mokotowskich w Warszawie. Od tej pory odbyło się kilka takich zlotów i są one kontynuowane do dziś, nie tylko w Warszawie.  W 2021 roku dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość, że wspaniała i zawsze pełna energii oraz pomysłów Zosia Dowjat nie żyje. Zmarła 1.03.2021 roku. 

https://e-teatr.pl/warszawa-nie-zyje-zofia-dowjat-9395

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ze zlotów beaglowych zorganizowanych przez Zosię

Dracula Łaciata Sfora

Dracula Łaciata Sfora
 23.03.1996- 4.01.2013r.

Miot na literę D, z którego pochodzi Dracula jest pierwszym „autorskim” miotem Łaciatej Sfory.

Matką jest Baja Łaciata Sfora, a ojcem Harehunden Drufus.

Dracula trafiła do Skierniewic do Państwa Diks. Nie była wystawiana zbyt często, ale i tak bez trudu uzyskała tytuł Championa Polski.

Uparta i psotna jest do dziś, komendy puszcza mimo uszu, stąd nigdy nie biega sama. Charakteru i waleczności nie można jej odmówić. Ale jest pupilką całej rodziny Państwa Diksów i jak twierdzi Pan Diks „to jego najlepsza inwestycja w życiu” :).

Elton Łaciata Sfora

CH. PL., CH. RUS. Elton Łaciata Sfora                                                                           01.06.1996 – 2012 r.

Właściciel: Dorota Dziekońska

Elton ze względu na swój uroczy charakter był naszym najukochańszym szczeniakiem z miotu „E”. Trafił do domu Doroty Dziekońskiej i jej męża Krzysztofa. Lepiej stać się nie mogło, bo dzięki temu Elton zamieszkał w kochającym domu, a my zyskaliśmy nowych przyjaciół.

Dziś Elton ma juz 12 lat i jest bardzo statecznym beaglem, który z dystansem podchodzi do życia i pasji swojej Pani, czyli handlingu.

Dorota Dziekońska zaś dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom w porozumiewaniu się z psami odnosi duże sukcesy jako handler. Dla Łaciatej Sfory zdobyła wiele cennych tytułów na różnych wystawach psów rasowych.

Feta Łaciata Sfora

Feta Łaciata Sfora

urodzona 22.01.1997 r.

Nigdy nie wystawiana

 

Filomena Łaciata Sfora

Filomena Łaciata Sfora
urodzona 22.01.1997 r.

Filomena zamieszkała w domu pani Gabrieli Juszczak w Stargardzie Szczecińskim i stała się protoplastką hodowli „Z Krzywego Lasu”.

Georgia

Mł Ch PL, Ch PL Georgia Łaciata Sfora
urodzona 16.06.1997 r.

Georgia jest protoplastką hodowli „Dolinka Służewiecka” prowadzonej przez Państwa Bieńkowskich.

Jest mamą dwóch ślicznych suczek: Artemidy i Barbie. Cała trójka na zdjęciach poniżej.

Giovanni

Mł Ch PL, Ch PL Giovanni Łaciata Sfora
urodzony 16.06.1997 r.

 

Giovanni trafił do Gliwic do Pani Małgorzaty i Pana Stefana. W domu nazywany jest Max. Do 16 XI 98 r na 10 wystaw w tym 4 międzynarodowe zdobył 7 złotych i 3 srebrne medale i tym samym bez trudu uzyskał tytuł Młodzieżowego Championa Polski. W natępnym roku szybko ukończył dorosły Championat Polski.

Honda

Honda Łaciata Sfora (Gama)
urodzona 02.11.1997 r.

 

Wielka szkoda, że Honda nigdy nie była wystawiana. Trochę mnie to smuci ponieważ Honda to przepiękna suka z drugiej strony bardzo się cieszę, że trafiła do tak przemiłych ludzi 😉 Oto relacja na jej temat obecnej właścicielki – Pani Hanny:

„Cwana bestia i przebiegła – wszystko, oczywiście, kręci się wokół jedzenia. Pomimo naszej czujności, co jakiś czas odnosi spektakularny złodziejski sukces. Zjadła miskę gotowanych warzyw na sałatkę jarzynową, które stygły na tarasie – ponad 1, 5 kg, bo impreza miała być wielka. Wyglądała jak wąż, który połknął słonia . Zjadła całą blachę szarlotki, którą zrzuciła z szafki kolejnym podskokiem. Potrafi otworzyć torbę zamkniętą na suwak, jeśli w środku wyczuje żarcie, w ten sposób np. zjadła podróżne zapasy mojej koleżanki wraz z fragmentem doktoratu… Doktorat na szczęście udało się odzyskać.

Przez wiele lat kradła mydło i jeśli nie zjadła natychmiast, zakopywała w ogrodzie. Najgorzej było po zjedzeniu podwójnej kostki mydła „biały jeleń”, kupionego do malarskich eksperymentów. Nie wiedzieliśmy, czy poić ją, czy też wprost przeciwnie…….okazało się ze niepotrzebnie się przejmowaliśmy bo nic jej się nie stało Bez problemu otwiera szuflady.

Je wszystko, co warzywne, oprócz surowych ziemniaków, pieczarek, cebuli i oliwek. Owoce zjada sama w ogrodzie, wybierając wyłącznie dojrzałe. Subtelnie zdejmuje z gałązek, nie niszcząc rośliny. Z najgłębszego snu obudzi ją odgłos obierania marchwi lub surowego ogórka.

Wydaje nam się, że rozumie i podsłuchuje niektóre rozmowy – np. jeśli mówię przez telefon, że wyjeżdżam po zakupy, ona natychmiast siedzi pod drzwiami. Rozumie bardzo dużo tekstów i komunikatów, nawet tak bolesny jak „Nic nie dostaniesz”, odchodzi wtedy baaaardzo smutna.

W ogrodzie pracuje ciężko i odpowiedzialnie. Zalicza każdego rowerzystę i każdego przechodnia. Pomimo zaawansowanego wieku rozwija w sekundę prędkość torpedy. Oj, długo można.

Sprawdza się nawet jako pies obronny :-)) Razu pewnego mój lekko głuchy tata wpuścił na teren żebraka. Suka ruszyła z impetem, prawdopodobnie, żeby się przywitać, ale żebrak uciekał jeszcze szybciej. Ostatecznie liczy się efekt.

Wychodząc z domu, w jadalni, gdzie mieszka , zabezpieczam krzesła i stół, opasując je razem obręczą z grubej majtkowej gumy – tym sposobem nie zawsze mam psie kudły w cukierniczce.

Najfajniejsza jest w niej żądza bliskości. Zawsze obok, najlepiej czuje się, gdy usiądzie na bucie, albo chociaż łapą przytrzyma się człowieka … No, w ostateczności można pilnować kogoś końcem ogona. Nauczona, że jej miejsce w „łańcuchu pokarmowym” w domu jest na końcu, spokojnie czeka a nawet śpi, aż wszyscy dostaną swoją miskę. Potem ustawia się w pozycji „słupka” i dostaje swoje. Czasem jednak zdarzy się, że któryś z domowników zaburzy naturalny porządek….. Ojej, co się wtedy dzieje. Honda wpycha się na siłę i szczeka z wyrzutem w glosie. Cieszę się, że nie znamy psiego języka… Sztukę chodzenia na dwóch łapach ma opanowaną do biegłości. Długodystansowo. Bez podpierania się. Oczywiście zawsze wokół stołu, albo przy kuchennych szafkach.

Codziennie o 21.30 przychodzi do pokoju i tarza się na dywanie. To znaczy, dywan to był kiedyś. Teraz jest przyrząd do psiego tarzania się. Jak się goście pojawią, w popłochu zwijamy.

I zawsze wie, który spacer zakończy się wizytą u weterynarza, choć wszystkie zaczynają się tak samo. Do naszej ulubionej przychodni mamy jakieś dwa kilometry, najczęściej udajemy się tam piechotą. Najdalej w połowie drogi suka orientuje się dokąd zmierzamy i zaczyna się przyrastanie do chodnika. A na komendę „chodź” rusza natychmiast, ale w stronę domu. Ostatnio nie mogłam się z nią dogadać; żeby przełamać opór wzięłam ją na ręce i przeniosłam dwa kroki. Pomogło na 50 metrów, a potem znowu, i znowu, i znowu. Gdy dotarłyśmy do weterynarza, byłam mokra, jak mysz. Miły weterynarz wyraził współczucie i spytał, co się stało. Opowiedziałam mu więc, że musiałam pokazać psu, kto tu rządzi. A on na to :”I pokazała pani, kto tu psa nosi”.

Nooooooooo, racja……………….”

 

Jeep

Jeep Łaciata Sfora
urodzony 17.03.1999 r.

Nigdy nie wystawiany

Katia

CH.PL Mł.CH.PL
Katia Łaciata Sfora
urodzona 01.02.2000 r.

 

O: Sweet Daiquiri Tel Quel
M: Baja Łaciata Sfora

W domu nazywana byyła Pusią. Była nadzwyczaj posłusznym beagle. Na każde zawołanie przybiegała do nogi…Oczywiście zawsze była za to nagrodzona, bo bez tego różnie mogłoby być ;)))

Obecnia mieszka pod Warszawą z Pania Kasią i jej uroczą córką oraz młodą labradorką.

Jest drugim pokoleniem „Łaciatej Sfory”.

Kilder

Ch PL Kilder Łaciata Sfora
01.02.2000 -21.09.2017 r.

„Beagle to nalepsza rasa na świecie !!! Tak dużo dają radości, miłości i potrafią udawać jak najlepsi aktorzy ( np. że pies jest głodny – mimo że przed 30 min. pożarł całą michę). Rasa z charakterem – nie bez kozery jest przysłaowie że ……. z beaglem. Tak samo kochane w czasach szczenięcych jak w latach poźniejszych. Mam takiego nicponia już 9 rok – GORĄCO POLECAM !!!!”

 

Robert Orlicz

Klos

Klos Łaciata Sfora
urodzony 01.02.2000 r.

Klos nosi teraz imię Dropi vel Dropson. Mimo że ma już 9 lat, to cały czas jest w doskonałej formie. Specjalnie nie posiwiał i nie raz zdarza się, że ludzie pytają czy to szczeniak. Jest zrównoważonym i bardzo przywiązanym do swojej pani beaglem. Kocha cały świat i wszystkie żywe istoty. Jest niesamowicie inteligentny, sprytny a do tego wiecznie radosny. Podróżuje ze swoim Państwem po całej Europie wszędzie sprawując się wzorowo. Na spacerach biega bez smyczy, bo zawsze się pilnuje i nigdy nie zdarzyła mu się ucieczka. Dzięki temu, że Dropiś okazał się takim cudnym psem, jego Państwo postanowili sprawić sobie drugiego beagle, gdyż jak twierdzą „z całą pewnością beagle będą u nas już zawsze”.

Norton

Norton Łaciata Sfora
03.03.2004 – 2017r.

Norton (Benio) mieszka w Warszawie z Panią Joanną, Panem Maćkiem oraz suczką beagle Lolą.

Lola i Benio są przyjaciółmi – tworzą zżytą parę, bez siebie nie spędzają ani jednego dnia. Benio jest flegmatykiem, a Lola choć dużo starsza (14 lat) bywa znacznie bardziej energiczna. On przeważnie jej ustępuje, gdyż jest gentelmenem, a ona docenia jego zalety charakteru. Benio jest strasznym spiochem, przez co jego w domu przezywany jest często Benio-Lenio.

Parys

Parys Łaciata Sfora
urodzony 05.03.2006 r.

Parys na Światowej Wystawie Psów Rasowych (Poznań 2006) zdobył tytuł Najpiekniejszego Szczeniaka Świata (Puppy World Champion).

Niestety potem nie był już zbyt często wystawiany.

Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre beagle z naszej hodowli. Większość z nich ze względu na swój wiek już nie żyje, urodziły się przecież jeszcze w XX wieku i należą do naszej historii. Teraz mamy facebooka i dzięki temu możemy zaprosić Państwa  do śledzenia na bieżąco losów beagle z naszej hodowli w ich nowych domach na nasz facebookowy fanpage . Odnośnik znajduje się na górze strony.

Nasze psy przygotowuje do wystaw i wystawia handler Dorota Dziekońska, która w latach 2001-2002 i 2006-2007 dla Łaciatej Sfory zdobyła:

 

W ostatnich latach znacznie rzadziej wystawiamy swoje psy ale nadal bardzo dbamy o eksterier i charakter szczeniąt z naszym przydomkiem hodowlanym planując przemyślane krycia najlepszymi reproduktorami.

Przewiń na górę