Historia beagle w Polsce

Beagle w Polsce (do 2000r.)

Zredagowała Anna Jasińska na podstawie opracowania Krystyny Wichury

Wszystkie dane na temat beagle’a w Polsce zebrała i udostępniła na potrzeby mojej pracy magisterskiej zasłużona działaczka bydgoskiego oddziału Związku Kynologicznego Ś.P pani KRYSTYNA WICHURA właścicielka psa BONNY Łaciata Sfora.Była to osoba, którą spotkałam na jednej z wystaw i która zaoferowała mi bezinteresowną pomoc w opisaniu rozwoju hodowli i określeniu pokroju rasy beagle w Polsce. Materiał, który teraz przedstawię jest napisany w całości przez Ś.P panią Wichurę, a potwierdzony przez znanego sędziego, wybitnego kynologa, wspaniałego człowieka – chodząca encyklopedia na temat psów , ich zachowań, behawioryzmu – prekursora rasy beagle w Polsce pana LECHOSŁAWA STANISŁAWSKIEGO – właściciela hodowli „z Rydzyńskiego Lasu „.

Początki hodowli beagle`i w Polsce sięgają roku 1988, kiedy to pan Rafał Minich (już nie żyjący) i pan Lechosław Stanisławski – obaj myśliwi z okolic Piotrkowa koło Łodzi sprowadzili z Holandii suczkę BISQUELLAC zwaną Biśką. Była to suka wystawowa. Pokryta została dwa razy w ówczesnej Czechosłowacji. Pierwszy raz u pani Krejzkovej (znanej hodowczyni z Czech) niestety szczeniąt nie było. Drugi raz u państwa Weinlichów – miot padł.

W roku 1991 pan Stanisławski sprowadził od państwa Weinlichów z hodowli „Błyskawica” dwie suki o nazwie DINA i FLORIN a następnie psa LARSI urodzonego w „Błyskawicy” 27.03.93 roku po ojcu BUDAPEST BEAGLE BONGO CS i matce ALINA LUDMANKA CS. W ten właśnie sposób narodziła się hodowla beagle pana Lechosława Stanisławskiego „z Rydzyńskiego Lasu”.

BONY Łaciata Sfora

Mniej więcej w tym samym czasie Państwo Szajner z Sopotu sprowadzili z Rosji suczkę urodzoną 01.12.1988 roku INGRID JUT (po rodzicach JLIM i JUTTA SZEL). Została ona pokryta w Danii duńskim championem o wspaniałym pochodzeniu i osiągnięciach DAISY HILL’S DYNAMISKE DOMINO. Hodowlę tę nazwano Bivalvia. Z tego krycia urodziło się 3 stycznia 1992 roku 6 szczeniąt 3 suki i 3 psy. Był to pierwszy miot beagle w Polsce. Z tych sześciu szczeniąt dwa wpisały się na trwałe w rozwój polskich hodowli: DUMKA Bivalvia i DORA Bivalvia.

DORA Bivalvia jest obecnie w Sopocie u pani Krystyny Krauze-Baranowskiej w hodowli „Canora”. Została ona pokryta psem LARSI Błyskawica i urodziła 15.04.1995 roku trzy szczenięta. Jedno z nich – suczka BIBA Canora została w hodowli. Następnie DORA została pokryta przez NERO Błyskawica z Gdyni. W miocie tym uzyskano 6 szczeniąt.

BAJA Łaciata Sfora

DUMKA Bivalvia pojechała do Warszawy do pani Bożeny Łukasiewicz do hodowli „Łaciata Sfora”. Hodowla „Łaciata Sfora” została pierwszą w Polsce hodowlą beagle opartą na suce urodzonej w Polsce. Kontynuując linię duńską DUMKA Bivalvia została pokryta czołowym duńskim championem DAISY HILL’S JONGLERENDE JOKER. Z tego miotu uzyskano 3 lutego 1994 roku 5 szczeniąt. W hodowli zatrzymano sukę BAJA, która bez problemów uzyskała tytul Młodziezowego Championa Polski oraz Championa Polski. Następne szczenięta urodzone w tej hodowli z matek; DUMKI Bivalvia i BAJI Łaciata Sfora pochodziły z krycia sprowadzonym z Danii psem HAREHUNDEN DRUFUS, który bez trudu zdobył tytuł Młodzieżowego Championa Polski oraz Championa Polski.

BIANCA Łaciata Sfora i jej ojciec DAISY HILL'S JONBGLERENDE JOKER

Drugie szczenię ze wspomnianych pięciu po DUMCE Bivalva i DAISY HILL’S JONBGLERENDE JOKER, suczka BIANCA Łaciata Sfora została w Warszawie u pani Magdaleny Grodzkiej dając początek hodowli „Belle Voix”. Ona również szybko zdobyła tytuł Championa Polski. BIANCA została pokryta importowanym z Belgii do Czech, do hodowli pani Anny Krejzkovej, psem TOBBY het Hulterhof. Poprzez tego psa wprowadzono do rodowodów polskich beagli doskonałe angielskie hodowle – „Rossut” oraz „Dufosee”. Szczenięta te urodziły się 11.08.1996 roku. Pochodzi z tego miotu BANDA Belle Voix, suka która pozostała w hodowli. Została ona pokryta CH. Ang. PL. BAYARD HARVEST MOON – jedynym w kraju psem czystej krwi angielskiej, urodzonym 06.05.1993 roku, dała miot 8 szczeniąt 24.12.1999 roku. Z tego właśnie miotu pochodzi moja CLIO Belle Voix.

HAREHUNDEN DRUFUS

Drugie szczenię BLENDA Belle Voix pojechała do Gdańska do pani Katarzyny Bagrowskiej. Suczka ta otwierając hodowlę „Beguelle” pokryta duńskim psem Inf. Ch. ULRADI’S ROMEO urodziła 19.02.1999 roku 5 szczeniąt. Jedno szczenię suka BLUE VELVET Beguelle została w hodowli.

Z pięciu szczeniąt urodzonych jako pierwsze w „Łaciatej Sforze” z unikalnego miotu po DKCH DAISY HILL’S JONGLERENDE JOKER największy sukces odniósł pies BONNY „Łaciata Sfora”, który pojechał do Bydgoszczy do państwa Krystyny i Andrzeja Wichura. Pies ten otrzymawszy numer tatuażu A001, już wszędzie był „numer l”. Został pierwszym urodzonym w Polsce z polskiej suki reproduktorem. W wieku 2 lat uzyskał tytuł Championa Polski. Następnie w wieku 3 lat został pierwszym Interchampionem z Polski. Jako pierwszy beagle w Polsce zdobył dyplom psa użytkowego dzikarza, a zaraz potem dyplom z medalem w Krajowym Konkursie Psów Gończych. Do jego sukcesów można zaliczyć liczne tytuły i zwycięstwa na wystawach, jak również ilość odbytych wystaw – około czterdziestu, zawsze z wysokimi notami. Imponująca jest też ilość szczeniąt po BONNYm przekraczająca 100 sztuk z sukami z całej Polski. Szczenięta po tym psie zdobywają już Championaty, a nawet sięgają po Interchampionat. BONNY jest to pies o wzorowej wręcz dla beagle psychice. U jego potomków nie zauważono żadnych wad rozwojowych. Państwo K.A. Wichura współpracują poprzez krycie BONNYm z kilkunastoma hodowlami na terenie całego kraju. Planowane są niebawem rozpoczęcia nowych hodowli z udziałem tego psa jako reproduktora m.in. w Poznaniu, Bydgoszczy, Gdyni.

LUSTY Na Jazzową Nutę, BLENDA Belle Voix, BAYARD HARVEST MOON

Inne hodowle:

Dobrą, dużą hodowlą będącą własnością pana Macieja Płotnickiego jest hodowla „Fortibus” z Przeźmierowa koło Poznania. Obecnie posiada ona kilka suk i dwa reproduktory: importowanego z Danii Gold Line’s FINE LAWLESS REBEL oraz SWEET DAIQUIRI Tel Quel.

Hodowla „Tel Quel” oparta jest na suce fińskiej Daragoj Opera. Obecnie właścicielka, pani Marta Ciborowska – Kubiak posiada cztery suki, które kryte są za granicą. Suka BORÓWKA Tel Quel jest Interchampionem.

Z Rybnika pochodzi hodowla „Na Jazzową Nutę”. Opiera się ona na suce PIGI DOLBY z Rydzyńskiego Lasu. W hodowli nadal jest jedna suka, która dała do tej pory już cztery duże mioty. Jej najstarsze szczenięta posiadają już Championaty, a nawet sięgają po Interchampionaty. Reproduktorem jest zawsze BONNY Łaciata Sfora państwa Wichura.

BANDA Belle Voix
BLENDA Belle Voix

Dobrze zapowiadającym się psem jest potomek tej pary Mł. Ch. Pl., Ch. Pl., na drodze do Int. Ch. LUSTY Na Jazzową Nutę, będący własnością pana Michała Raka z Bydgoszczy.

„Matricaria” jest to hodowla pochodząca z Torunia, a będąca w rękach pani Barbary Stempskiej – Meyer. Hodowla rozpoczynała się od dwóch suczek duńskich, z czasem dołączył do nich importowany z Danii reproduktor Skansenhoj`s HENRY. Obecnie w posiadaniu hodowcy znajduje się kilka suk i reproduktorów.

Dane na temat stanu ilościowego hodowli podane przez Ś.P. panią Wichurę pochodzą z 2000 roku.

Anna Jasińska (hodowla Znad Pichny)

 

LUSTY Na Jazzową Nutę

Beagle po 2000r.

Ponieważ zamieszone wyżej oryginalne opracowanie Pani Krystyny Wichury zostało napisane w 2000 roku i obejmuje okres tylko do końca poprzedniego millenium, pewne informacje w nim zawarte są już nieaktualne. Obecnie nie ma już z nami Pani Krystyny Krauze-Baranowskiej załozycielki hodowli “Canora” oraz Pana Zbyszka Grodzkiego współzałożyciela hodowli Belle Voix. Nie istnieją już hodowle Fortibus i Tel Quel.

Po 2000 roku powstało za to w Polsce wiele hodowli beagle, które obecnie wiodą prym na ringach wystawowych. W opracowaniu Pani Wichury nie ma więc wymienionych tak znakomitych hodowli beagle, jak np. “Catulus” z Warszawy, którą wraz z żoną prowadzi Pan Andrzej Baciński – wielki miłośnik, znawca i propagator beagle w Polsce, czy Toruńskiej hodowli “Xandrina” o ogromnym dorobku, prowadzonej przez Panią Jadwigę Szulc. Wśród kontynuatorów historii beagle w Polsce należy wymienić też dynamicznie rozwijającą się hodowlę “Absolutley Spotless” (powstałą na bazie nieistniejącej już hodowli “Tel Quel”) prowadzoną przez Pana Tomasza Budkowskiego. Do ekstraklasy trzeba zaliczyć także bardzo dobrą i ambitną hodowlę “Alotorius Old Glory”, prowadzoną przez Pana Jakuba Szwałka. Na uwagę zasługują również takie doskonałe hodowle jak “Biguru” Państwa Marty i Jacka Niedźwieckich, hodowla “Z Krainy Szczęścia” Pani Liliany Bachurzewskiej, hodowla „Simpatica PS” Państwa Wiesława i Lidii Bartkowiak, hodowla „Cevaytis FCI” prowadzona przez Pana Davida Boruszkowskiego, hodowla „Banda z Antoninka” z Poznania prowadzona przez Izabelę Schulmann czy “Z Nad Pichny” prowadzona z wielką miłością do psów przez Państwa Annę i Huberta Jasińskich. 

W tym miejscu należy również wspomnieć o Panu Macieju Nowickim, który wraz z Panią Kasią Bagrowską i jej córką Magdą Polakow stawiał pierwsze hodowlane kroki prowadząc znaną gdańską hodowlę “Beguelle”, a teraz poświęcił się stworzeniu Klubu Beagle w Polsce i prowadzi niewielką hodowlę “Mano”. Jest to już nowy rozdział historii rozwoju hodowli beagle w naszym kraju. Historii, która tworzy się na naszych oczach i która dalej będzie kontynuowana dzięki wciąż powiększającemu się gronu entuzjastów tej wspaniałej rasy.
Bożena Łukasiewicz – listopad 2008 

PS. Od napisania tego tekstu minęło sporo lat i znowu wiele się zmieniło. Część z wymienionych w nim hodowli zakończyło już swoją działalność a inne dalej się rozwijają. Powstają również całkiem nowe. Jest to żywa i nigdy niekończąca się opowieść…..
Bożena Łukasiewicz – marzec 2020 

Historia beagle w Polsce
Przewiń na górę