Po co komu klatka? Jak nauczyć psa ją lubić?
Autor: Dorota Dziekońska

Wbrew opinii niektórych klatka nie jest narzędziem tortur i może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Tyle, że jak każde narzędzie musi być używana rozsądnie. Po co klatka? Przede wszystkim po to żeby pies miał swój azyl w sytuacjach gdy np. znajduje się poza domem, a my chcemy zapewnić mu bezpieczeństwo. Przykład z "mojego podwórka" to oczywiście wystawa. Pies wystawowy przebywa wiele godzin na terenie, na którym są tłumy ludzi, inne psy, wózki, samochody itp itd. W takim miejscu pies leżący na posłaniu jest narażony na wieczne głaskanie (po paru godzinach każdy pies może mieć tego dość), deptanie itp. Klatka daje mu schronienie i zabezpiecza przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Ta sama klatka może przydać się w hotelu czy innym miejscu publicznym do którego wybierzemy się z psem.
Jak sensownie używać klatki?
Cała tajemnica sukcesu polega na tym aby pies lubił klatkę i traktował ją jak swój dom. Najprościej jest od małego przyzwyczajać do niej szczeniaka - wtedy jest to dla niego naturalne, że przebywanie w niej to nie kara i tortura ale po prostu odpoczynek w bezpiecznym miejscu. Najpierw stawiamy klatkę w domu w miejscu gdzie pies będzie miał zapewniony spokój i otwieramy drzwiczki. Wkładamy do środka kocyk/materac/drybed oraz zabawkę i coś dobrego i zachęcamy malucha do wejścia. Nie zamykamy go tam i pozwalamy wyjść kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Po paru powtórzeniach pies zacznie wchodzić do klatki np, żeby pospać albo zjeść gryzak. Wtedy możemy przymknąć drzwiczki. I tak, stopniowo dochodzimy do tego, że pies na komendę oraz z własnej woli wchodzi do klatki. Klatka to nie więzienie i tylko nam ludziom tak się kojarzy! Nie antropomorfizujmy zwierząt bo to nie ma sensu.
Na rynku można kupić przeróżne klatki - metalowe jak też kenele z materiału bądź plastiku. Każdy znajdzie dla siebie wersję, która u niego sprawdzi się najlepiej. Klatka nie służy do tego by pies spędzał w niej długie godziny pozostawiony sam w domu i absolutnie nie służy do tego by mieszkał tam na stałe.