Ochrona przed kleszczami
Dobrze jest również zabezpieczyć szczeniaka przeciwko kleszczom by ustrzec go przed babeszjozą. Babeszjoza jest bardzo groźna chorobą odkleszczową o gwałtownym przebiegu. Nie leczona w szybkim czasie prowadzi do śmierci.
Pomimo, że kleszcze najbardziej uaktywniają się wczesną wiosną, latem oraz wczesną jesienią to można spotkać je przez cały rok.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zbezpieczających przed kleszczami w postaci kropli do nanoszenia na skórę, sprayów, obroży czy tabletek. O wyborze środka najodpowiedniejszego dla szczeniaka powinien zadecydować lekarz weterynarii. Wszystko zależy od wieku i wagi pieska.
Trzeba jednak pamiętać, że żadne środki nie dają 100 % gwarancji swojej skuteczności. Dlatego przy zauważeniu niepokojących objawów takich jak: osowiałość, wysoka gorączka, zółtaczka, mocz o brązowym lub czerwonym zabarwieniu, brak apetytu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z weterynarzem.

Babeszjozę łatwo diagnozować i leczyć. Najważniejsze jest jednak by leczenie wdrożyć jak najszybciej od wystąpienia pierwszych niepokojących objawów, ponieważ choroba przebiega w tempie błyskawicznym. Tu naprawdę liczą się godziny. Zbyt późne podjęcie leczenia zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia.