Identyfikatory, chipowanie i rejestracja
Wiele rasowych psów posiada tatuaż. Beagle mają go przeważnie w lewym uchu bądź w prawym uchu. Niektórzy hodowcy tatuują szczeniaki w pachwinie. Tatuaż zawiera "zaszyfrowaną" informacje z jakiej hodowli pochodzi dany pies. Jednak, w przypadku zaginięcia psa, znalazca musi zadać sobie trochę trudu, aby odszukać hodowcę i przez niego dotrzeć do właściciela zguby. Nie wszyscy, którzy znajdują psa zdają sobie sprawę z istnienia tatuażu, tym bardziej że tatuaż z czasem staje się mało widoczny.
Dlatego dobrze jest zaopatrzyć psa w odpowiedni identyfikator. Powinien być on łatwy do odczytania i dobrze przymocowany do obroży tak, aby pies nie mógł go zgubić. Producentów takich identyfikatorów można znaleźć np. na allegro wpisując w wyszukiwarkę hasło:
IDENTYFIKATOR GRAWEROWANY dla Psa Kota - Adresówka.
Warto w tym miejscu wspomnieć o urządzeniach służących do lokalizowania psa, opartych na zasadzie nawigacji GPS. Są one bardzo popularne w USA i coraz częściej także u nas.
Wskazane jest również zachipowanie psa, co zwiększa szanse na ewentualne odnalezienie go w przypadku gdy się zgubi. Do zidentyfikowania numeru chipa potrzebny jest odpowiedni czytnik. Takie czytniki posiadają lekarze weterynarii w swoich gabinetach oraz służby miejskie. Należy przy tym pamiętać, aby dane z chipa powprowadzać do jak największej ilości baz danych, co ułatwi w przyszłości identyfikację psa.

CHIPOWANIE PSA I REJESTRACJA - autor: Mariola Wiśniewska, grupa Polish beagle fecebook

Czym jest microchip?
To urządzenie wielkości ziarenka ryżu, wszczepiane podskórnie zwierzęciu, posiadające zakodowany ciąg cyfr.
Jak to działa?
Microchip to urządzenie pasywne - nie posiada ono własnego zasilania, dlatego aby odczytać dane potrzebny jest specjalny czytnik. Czytnik po przyłożeniu do miejsca implantacji (środkowa część szyi lub między łopatkami) "aktywuje" microchip, co umożliwia odczyt zakodowanego numeru.
Numeracja microchipów
Numery microchipów najczęściej składają się z 10 lub 15 cyfr - w zależności od regionu świata w którym są wykorzystywane. Gwarantem niepowtarzalności numerów jest Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt - ICAR. Komitet określa zasady korzystania z numeracji oraz przydziela pule numerów microchipów poszczególnym producentom.
Najważniejsze, czyli rejestracja!
Istnieje kilka baz danych rejestrujących microchipy (zarówno płatnych jak i bezpłatnych), tworzonych najczęściej przez firmy, które zajmują się sprzedażą microchipów. W związku z tym, że polskie prawo nie wymaga rejestrowania zwierząt z wszczepionym microchipem, obecnie NIE ISTNIEJE W POLSCE ŻADEN CENTRALNY PAŃSTWOWY REJESTR ZWIERZĄT ZACHIPOWANYCH. Oznacza to, że żadna baza zwierząt nie jest zbiorem głównym. Dlatego warto zarejestrować pupila w bazie findmypet.eu, nawet jeśli jest on już zarejestrowany w innej bazie - zwiększy to szanse na jego odnalezienie. Baza findmypet jest bazą europejską, dlatego można w niej rejestrować microchipy wszystkich producentów (BEZPŁATNIE).
BEZPŁATNE bazy danych identyfikacji zwierząt: - findmypet.eu - dogid.eu -Niemiecka baza danych TASSO (można rejestrować zwierzęta z różnych krajów) https://www.tasso.net/online-registrierung.aspx?lang=en-US
PŁATNE bazy danych identyfikacji zwierząt: - identyfikacja.pl - Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (rejestracja on-line za pomocą animalid.eu) opłata 39zł, partner europetnet.com - safe-animal.eu (opłata 40zł) (partner europetnet.com) - www.cbdzoe.pl (opłata 30zł) -Wyszukiwarka zwierząt zarejestrowanych w różnych bazach zagranicznych http://www.petmaxx.com *Baza danych IARDS oraz ORZ - brak informacji na stronie jak dopisać zwierzę prawdopodobne robi to weterynarz czipujący zwierzę http://www.indexel.info